Zayıflama kürleri, kilosundan memnun olmayan, daha fit ve güzel bir görünüm kazanmak isteyen kadınlar tarafından sıkça tercih edilir. Fazla kilo birçok kişinin ortak problemidir. Kilo vermek isteyen kişilerin zayıflama kürlerine başlamadan önce kararlı ve sabırlı olması gerekir. Çünkü kilo verme süreci zamana yayılarak sağlıklı bir şekilde geçilmesi gereken bir dönemdir. Zayıflama kürleriyle ya da uygulanan diyetlerle kilo vermek mümkün olsa da kısa süre uygulanıp bırakıldığında verilen kiloların fazlasıyla geri alınması kaçınılmaz olur. Zayıflamak için uygulanacak kürle birlikte vücuda uygun bir diyet yapılmalıdır. Ayrıca süreç egzersizle desteklenmelidir. Bu sayede hem vücut daha güzel şekil alır hem de kürlerden istenilen sonuç alınabilir.

Zayıflama Kürleri

Karbonatlı su: Karbonatlı su etkili zayıflama kürleri arasında baş sırada yer alır. Düzenli kullanıldığında vücudun asit düzeyini dengeler ve bu sayede kilo vermeyi kolaylaştırır. Metabolizmanın aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Karbonhidrat bakımında zengin ürünlerle beslenen kişilerde vücutta asit birikmeye başlar ve kilo almak kaçınılmaz olur. Karbonatlı su hazırlarken kullanılan ölçü oldukça önemlidir. 1,5 litre suya bir şeker kaşığı karbonat eklenerek su karıştırılır. Karbonat iyice suya karıştıktan sonra içilmeye başlanabilir. Zayıflamak için karbonatlı sudan günde 3-4 litre içilmesi önerilir. Hazırlanan sudan yemeklerden yarım saat önce ve 1 saat sonra tüketilmeye özen gösterilmelidir.

Zencefil kürü: Zencefil sağlığın birçok alanında faydalarıyla ön plana çıkan bitkilerden biridir. Kür şeklinde hazırlanarak düzenli kullanıldığında zayıflama sürecine destek olur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisinin yanı sıra metabolizmayı hızlandırıcı, kan şekerini dengeleyici etkisi de vardır. 3 adet zencefil rendelenerek 1 litre suyun içine eklenir. Karışım kısık ateşte bir taşım kaynatılır. Birkaç dakika demlendikten sonra içilmeye başlanabilir. Zencefil kürü tek başına acı bir tada sahip olduğundan içmekte zorlanan kişiler bal ve limonla tatlandırarak içebilir.

Tarçın kürü: Zayıflama kürleri arasında yer alan tarçın kürü, uygun bir diyet ve egzersizle desteklenerek uygulandığında mükemmel sonuçlar verir.  1 su bardağı suyun içine bir tane çubuk tarçın eklenip kısık ateşte kaynatılır. 2 dakika kadar kaynayan karışıma bal eklenerek günde 2 kez içilebilir.

Maydanoz kürü: Etkili zayıflama kürleri arasında olan maydanoz, yağ yakıcı etkiye sahiptir. Yine vücuda uygun bir diyet ve egzersizle birlikte uygulandığında etkili sonuçlar alınabilir. 1 su bardağı suyun içine 15-20 kadar maydanoz dalı eklenir. Üzerine bir adet limon suyu sıkılıp rondodan geçirilerek içilir.

Yoğurt-limon ve pul biber kürü: Özelikle kadınların sıkça başvurduğu zayıflama kürüdür. Bölgesel olarak zayıflamaya destek olur. Özellikle karın bölgesinde biriken yağların erimesini sağlar. 3 yemek kaşığı yoğurdun içine 1 çay kaşığı pul biber ve yarım limon suyu eklenip karıştırılır. Karışım gece yatmadan yarım saat önce tüketilir. Düzenli uygulandığında 2 hafta içerisinde etkisi gözle fark edilebilir.

Kaynak:

http://dehakadin.com/zayiflama-kurleri-ve-etkileri