Yeşil çay, büyük ölçüde birçok sağlık yararları nedeniyle popülerlik kazanıyor. Su insan hayatı için gereklidir ve hatta kaybı 1-2% sıvıları fiziksel ve zihinsel performans üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir, eğer değiştirilmez. Şekersiz çay, sütsüz, nemlendiricidir ve sudan sonra hidrasyon için ikinci en ideal sıvı seçimi olarak sıralanır. Süt ve şeker olmadan hazırlandığında sıfır kalorili bir içecek olmak, sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzının bir parçası olarak düzenli olarak tüketilebilir.
Sıfır kalori

Herhangi bir şeker/bal/jaggery olmadan alındığında sıfır kalorili bir içecektir. Ağırlık gözlemcileri, bu nedenle, eklenen kalori hakkında endişelenmeden günlük diyetlerine dahil edebilir. Ayrıca, Asya popülasyonunda yapılan çalışmalar, çaydaki kateşinlerin yağ yakmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Hidrasyon fayda

Sıvı olan yeşil çay vücudu nemlendirir. Düzenli olarak tüketilebilecek daha sağlıklı sıvılardan biri olarak sayılabilir. Sıcak alınırsa, özellikle kış aylarında sıcaklık ve rahatlık verir.
Vücut yağ regülasyonu

Aşırı karın veya karın yağ artan metabolik hastalık riski ile ilişkilidir. Çalışmalar, Yeşil çaydaki kateşinlerin tüketiminin, fiziksel aktivite ile kombine edildiğinde yakarak vücut yağını azaltmada yararlı etkileri olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, yağ azalmasının özellikle karın yağında olduğu görülmektedir. Burada, yeşil çayın servis başına en zengin kateşin (flavonoidler) kaynağından biri olduğu belirtilebilir.
Sağlıklı cilt

Çay günlük hidrasyona katkıda bulunur. İyi bir hidrasyon durumu, sağlıklı görünümlü, taze ve sulu tutarak cildi korur.
Artan Uyanıklık

Dikkat, günlük işleyiş için bir ön şarttır. Günlük yaşamdaki stres seviyesi ile uyanıklık sadece günün ilerlemesi ile yokuş aşağı hareket eder. Çaydaki kafein ve teanin kombinasyonu uyanıklık ve dikkat ile bağlantılıdır. Çay içmek, gün boyunca uyanıklığın doğal düşüşünü önleyebilir ve odaklanma yeteneğine yardımcı olabilir.

Gün yoğun olsun ve hayat telaşlı alır gibi sağlık bir otoyol alır. Stres atmak için biraz “bana zaman” alın-uzun bir yürüyüşe çıkın, bir şiir okuyun, en sevdiğiniz şarkıyı dinleyin. Bir saatlik fiziksel aktivite, bir günün sadece %4’üdür. Yeşil çay kesinlikle sağlıklı bir yaşam tarzı içine bir adım olarak büyük bir eşlik oluşturur.