Öncelikle göz önünde bulundurulacak olan husus masanın hangi oda için ya da hangi işlevde kullanılacağıdır. Alınacak olan masa bir öğrenci için alınıyorsa eğer bakılması gerek en önemli etken masanın yeteri kadar kullanışlı olup olmadığıdır. Ayrıca öğrencinin verimli ders çalışabilmesi için de masa seçimine gereken özen gösterilmelidir. Bunun sebebi şöyle açıklanacak olursa ders çalışma esnasında öğrencinin girebileceği rahatsız pozisyonlardır. Masanın kişinin boyundan alçak olmasının getirdiği bazı sonuçlar vardır. Bu sonuçlardan bazıları sırt ve bel ağrısıdır. Eğer masa gerektiğinden fazla yüksek olduğu takdirde kişi önündeki materyalleri görmekte zorluk çekecek, gerekli verimi alamayacaktır. Bu arada geçen süre zaman kaybı olarak adlandırılabilir.

Mutfak için yemek masası

Mutfağınız için bir yemek masası alıyorsanız eğer, ilk dikkat etmeniz gerek mutfak dolapları ya da mutfakta bulunan mobilyalar ile uyum sağlamasıdır. Mutfağınız istenilen derecede büyük değil ise, masanın katlanabilir ya da kullanışlı olması şarttır denilebilir. Mutfakta hareket edemeyecek kadar alan yetersizliğine neden olunabilir. Bu mutfakta gününü harcamayı seven bireylerimiz için oldukça büyük bir sorundur.

Çocuklu aileler için masa önerisi

Çocuklu aileler için yapılan önerilerden biri masaların köşeli olmamasıdır. Masanın köşeli olması çocukların yanlış bir hareketi ile başlarını masanın köşelerine çarpmasına neden olabilir. Bu yüzden çocuklu ailelere tavsiye edilen masa türü yuvarlak masalardır. Ayrıca masa boyutunun çocuklar içinde elverişli olması gerekir. Rahatça kendi başlarına yemek yiyebilmeleri için bu önemlidir. Aynı zamanda çocuklara yemek alışkanlığının kazandırılmasında da bir etken olarak sayılabilir.

Üzerine herhangi bir şey dökülme ihtimaline karşı masa yüzeyinin kolay temizlenebilir olmasıdır. Üzerinde yemek yenilip içecek içildiği için bu ihtimaller oldukça yüksektir. Temiz bir görünüm mutfağın daha düzenli ve tertipli olmasına yardımcı olur.